KVALITNÍHO DESIGN NÁBYTKU
Menu
×
 x 

poptávka obsahuje 0 položek

Proč kulatý stůl

Trendy se neustále mění. Vracejí se ty staré jen s novou dávkou moderních prvků a oprašují se osvědčené modely a produkty.

Když jsme začínali v roce 1997 s výrobou jídelních stolů, módní byly převážně kulaté a oválné stoly.
Moderní byly židle s vysokou zakulacenou zádovou opěrkou. Pak následovalo dlouhé období stolů s ostrými hranami bez zbytečných příkras. Dokonce i luby stolu, které podpírají stolovou desku nebyly žádané. Neodpovídaly čistým liniím. Zvolit v té době jakékoli zakulacení, ať na stole nebo na židlích bylo považováno za designový přehmat a krok vzad.
Nyní po 26 letech opět zakulacujeme. Do módy se vrací oválné a kulaté jídelní stoly, oproti starým typům s novým a neokoukaným podnožím, které odpovídá nejnovějším trendům. Velká pozornost se nyní věnuje především použitým materiálům, udržitelnosti a kvalitě řemeslné práce.

Kulaté jídelní stoly vynikají především v prostorech čtvercového půdorysu.
Kulatým a oválným stolům chybí rohy a ostré hrany, je to tedy ideální volba pro rodiny s malými dětmi.
Kulatý jídelní stůl zdůrazňuje, že si jsou u stolu všichni rovni, nikdo nesedí v čele. Což je také smyslem známého „jednání u kulatého stolu“.
Kulaté stoly a ovály jsou doporučeny pro svou kladnou energii zastánci východního učení.

Ideální rozměry kulatého a oválného stolu

Rozměr kulatého stolu musíme přizpůsobit zvoleným židlím. Podle typu a rozměru židle se průměr stolu pohybuje od 105 - 130cm. Dnes se klade důraz na pohodlí, roste oblíbenost křesílek a polokřesílek, která částečně poskytují oporu loktům. Křesílka jsou ideální pro delší sezení, jsou však prostorově náročnější než klasické jídelní židle. Praktická jsou křesílka jejichž područky se výškově zmenšují, dají se tak částečně pod stůl zasunout.
Pro 4 židle užšího typu nám postačí 105cm, širší židle pak 110 cm a křesílka s područkami budou vyžadovat již 120cm.
Při navrhování místa pro kulatý jídelní stůl nesmíte zapomenout také na dostatečně velký prostor pro židle. Minimálně počítejte s 60cm pro jednu židli, ideální však bude 80cm.
Platí pravidlo, pohodlně na židli usednout a od stolu také vstát, aniž by překážela stolová noha nebo jiný nábytek.

Kulatý jídelní stůl

stůl 105

Kulatý stůl 110cm

Kulatý 120cm

 

U oválných stolů musíme zásadně vycházet podle typu a rozměrů podnože. Záleží na šířce a naklopení nohou a jaké přesazení má deska. Počet židlí nám určí rozteč mezi nohami a tedy výsledný rozměr stolové desky.  Na paměti musíme mít také to, že židle se nesmí vzájemně dotýkat, musíme mezi židličkami nechat pár centimetrů vůli.

Oválný jídelní stůl

 

Oválný stůl 180x90

 

 

Závěrem snad jen to, že ať už zvolíte stůl kulatý, obdélníkový, oválný, tak platí, že jídelna by měla být především místností navozující pocit útulnosti a klidu. Využívat tedy přírodní materiály a měkké polstrování, které působí příjemně na naše smysly, je přímo ideální.

V případě, že si nevíte rady s ideálním rozměrem vašeho stolu, rádi vám poradíme. Všechny stoly máme vystavené v prodejně v Ostravě-Vítkovicích. Pravidelně se také účastníme výstav v Praze – Letňanech.

Kulatý jídelní stůl

foto 1
Obrázek 3

Argo kulaté a židle Simple

 Kulatý stůl z masivu

Stůl Credo pohled shora

Argo detail


TOP