KVALITNÍHO DESIGN NÁBYTKU
Menu
×
 x 

poptávka obsahuje 0 položek

Zpravidla rozhodují tyto základní parametry: rozměr, typ, materiál a cena.

Zásadní je rozměr, který nás limituje a je dán místností. Jen zřídka nějaké limity neexistují. Rozměr stolu určuje také počet stálých členů rodiny a její zvyklosti.

Zpravidla rozhodují tyto základní parametry: rozměr, typ, materiál a cena.

Zásadní je rozměr, který nás limituje a je dán místností. Jen zřídka nějaké limity neexistují. Rozměr stolu určuje také počet stálých členů rodiny a její zvyklosti.

Rozhodující je také uspořádání, zda budou židle i z kratších stran stolu nebo vedle sebe. Více v článku „Ideální rozměry jídelního stolu“.

Dále přemýšlíme o typu jídelního stolu. Pevný či rozkládací. Například, máme menší prostor v kuchyni , tak pro jídelní stůl o rozměru 140x90 akorát tak pro čtyřčlennou rodinu. Příležitostně (oslavy, vánoce) potřebujeme i větší stůl. Určitě budeme preferovat rozkládací jídelní stůl. Pokud však bychom stůl musely zvětšovat obden, zvážíme možnost samostatného řešení jídelního koutu. A pokud je to jen trochu možné, zvolíme raději stůl větších rozměrů v obývací místnosti. Časté rozkládání jídelního stolu se totiž stává velmi nekomfortní.

Co se týká materiálů, máme tyto nejčastější možnosti: sklo, laminát nebo dřevo.

Tyto materiály se spolu kombinují nebo doplňují kovem. Zdařilé kombinace přinášejí efektní spojení tak rozdílných materiálů.

Sklo je vzdušné a sluší malým prostorům. Je však náročnější na údržbu a chladí. Zvláště malé děti jsou citlivější na dotek se sklem.

Laminát může být velmi zdařilým napodobením dřeva, betonu nebo kovu. Výrobci neustále vylepšují technologie a tak strukturou a desénem jsou opravdu často k nerozeznání od přírodního dřeva či jiných materiálů.

Zlepšené užitné vlastnosti jako je odolnost vůči poškrábání, chemikáliím, vysokým teplotám jsou velkou výhodou. Nevýhodou je, že opracování má své limity a ne všechny tvary jídelního stolu umožňují použít vysokotlaký laminát.

Dřevo je nadčasovým materiálem, který je v nábytkářství používán od pradávna. A není divu. Je to krásný materiál, který je člověku příjemný na dotek. Danému období se podřizuje tvar jídelního stolu, ale i obliba určité dřeviny. V dnešní moderní době hraje prim dubové přírodní dřevo.

Výška jídelního stolu

Předpis českých norem stanoví rozsah od 72 do 78cm. Vzdálenost od spodní hrany lubu k zemi pak min. 650 mm
Naše populace je však stále vyšší (v 19. století přesahovala výšku 185cm pouze tři procenta jedinců, koncem 20. století bylo mezi 18letými branci naměřeno až 29%) a tomu se přizpůsobuje také nábytek, jídelní stůl a židle nevyjímaje.

Naše zkušenosti při výrobě nám ukazují, že jako optimální výška se jeví 76cm. Alespoň pokud se jedná o jídelní stůl s klasickým lubem.

Spodní okraj lubu poskytuje dostatek prostoru pro nohy a netlačí.

Stůl řešený jiným způsobem, např. s centrální podnoží nebo bez spodního lubu, vám poskytne pohodlí i pro delší sezení, kdy s oblibou přehodíme nohu přes nohu. Tento typ stolu vyhovuje také křesílkům a židlím s područkami, lub stolu nepřekáží a křesílka pohodlně zasuneme pod stůl.

Výška konferenčního stolu není dána žádným předpisem. Proto je zcela na našem uvážení, jaký rozměr zvolíme. Nejčastěji však vyrábíme konferenční stoly korespondující s výškou sedu u sedací soupravy.

Více o rozměrech jídelního stolu v samostatném článku Ideální rozměry jídelního stolu.

Stůl bez lubu
Stůl s lubem
Výška konferenčního stolku

Proč jídelní stůl z masivu

Při stavbě rodinného domu volíme kuchyň, jídelnu a obývací pokoj v jeden obytný prostor. Při rekonstrukci bytu, kde nám to není umožněno, alespoň rušíme dveře, zvětšujeme stavební otvory původních dveří a otevíráme více společné prostory. To si při zařizování vyžaduje jednotnost stylu, materiálů a barevného ladění interiérového vybavení.

Pokud vsadíte na dřevo, ať už na celou podlahu, nábytek nebo jen jako
doplňující oživující prvek, zvolíte dobře. Dřevo je trend, který nás nikdy neomrzí. Vytvoří příjemnou atmosféru i v minimalistickém interiéru, kterému vévodí beton a kov. Nábytek se stále více vyrábí z nových a inovativních materiálů, které vynikají originálním vzhledem a praktickými užitnými vlastnostmi. Co jim však schází, to je právě ta atmosféra. Útulná, hřejivá a tak specifická, kterou umí vykouzlit jen přírodní dřevo.
Navíc kvalitní stůl z masivu vám bude sloužit spoustu let, opotřebením získává určitou patinu, která mu sluší oproti umělým materiálům, o kterých se to říct zrovna nedá.

Jak udržovat stůl z masivu pak samostatně v článku Údržba stolu z masivu.

Jídelní stůl z masivu

TOP